Еспременти з хімії

Відео

НАЙПЕРШЕ, ЩО МАЄ ЗРОБИТИ ВЧИТЕЛЬ, - ЦЕ РОЗВИНУТИ В УЧНЯ ДУХ ДОПИТЛИВОСТІ.
Д.МЕНДЕЛЄЄВ

Цікаві досліди

ХІМІЧНИЙ ВУЛКАН

https://www.youtube.com/watch?v=BU_dWO0PnIw#t=33


ФАРАОНОВІ ЗМІЇ

https://www.youtube.com/watch?v=JLUZ5HkVDhU


ЗОЛОТИЙ ДОЩ


ДИМ БЕЗ ВОГНЮ


ВЗАЄМОДІЯ КАЛІЙ КАРБОНАТУ І АЛЮМІНІЙ ХЛОРИДУ


ВЗАЄМОДІЯ КАЛІЙ РОДАНІДУ І ФЕРУМ ХЛОРИДУ


ВЗАЄМОДІЯ КУПРУМ (ІІ) ОКСИДУ І СУЛЬФАТНОЇ КИСЛОТИ


Перелік реактивів

«ЗОЛОТО»  З РОЗЧИНУ

    Налийте в хімічний стакан близько 200 мл розчину солі свинцю, найкраще плюмбум ацетату. Добавте до нього розчину калій йодиду. У результаті реакції:

РЬ(СН3СОО)2 + 2КІ = РbI2 + 2КСН3СОО

утвориться жовтий осад плюмбум йодиду, який нагадує золотий пісок. Щоб «золото» мало кращий вигляд, нагрійте розчин разом з осадом до кипіння, йодид свинцю частково розчиняється в киплячій воді, а при охолодженні виділяється у вигляді золотисто-жовтих кристаликів.
   Розчинність йодиду свинцю у воді невелика (1 г солі розчиняється приблизно у 200 мл гарячої води). Отже, щоб спроба виглядала більш ефектно, перед її демонструванням слід підібрати потрібні співвідношення плюмбум йодиду і води.  

«МОЛОКО» И «ВИНО» … З ОДНІЄЇ ПЛЯШКИ

   Налийте в пляшку з безбарвного скла близько 0,5 л дистильованої води і добавте приблизно 10 мл ферум (III)  хлориду  FеСІ3 та 3—5 г кухонної солі.Розчин майже безбарвний і тому сприймається як чиста вода. Підготуйте для досліду два чистих стакани місткістю 200 мл.
   Наливши в перший стакан 3—5 мл 20% -ного розчину нітрату срібла, добре змочіть його стінки. Залишки розчину злийте в спеціальну посудину. Повторіть змочування ще раз. На стінках стакана утвориться непомітна плівка рідини. Слід простежити, щоб рідини не було на дні. Другий стакан обробіть розчином калій роданіду.
  До виконання спроби обидва стакани закрийте скельцями.
  Під час демонстрації налийте в кожний стакан по 50 мл води, трохи збовтайте її і добавте «води» з пляшки.
  У першому стакані вода перетвориться на «молоко» — каламутний розчин із завислим хлоридом срібла:

NaCl + AgNO3 = AgCl+ NaNO3

FeCl3 + 3AgNO3 = AgCl+ Fe(NO3)3

аргентум хлорид  — нерозчинна у воді сполука — утворює (коли його небагато)з водою каламутну рідинущо нагадує молоко.
   У другому стакані утвориться ферум (III) роданід Fе(SСN)3, який забарвлює рідину в червоний колір:

FеСІ3 + 3КSСN = Fе(SСN)3 + 3КСl.

ШВИДКЕ «ПРОЯВЛЕННЯ» КОЛЬОРОВОГО НЕГАТИВУ
  Написи, зроблені солями цинку, заліза й міді можна також «проявити» розчином жовтої кров’яної солі К4[Fе(СN)6], використавши пульверизатор з грушею. У результаті взаємодії розчинів цих солей з розчином жовтої кров’яної солі утворюються забарвлені комплексні солі:

2ZnSO4 + К4[Fe(СN)6] = Zn2[Fе(СN)6] + 2К2SO4,  Білий осад

4FеСl3 + 3К4[Fе(СN)6] = Fе4[Fе(СN)6] +  12КСl, Синій осад

2СuSO4 + К4[Fе(СN)6] = Сu2[Fе(СN)6 + 2К2SO4. Бурий осад

 «САТУРНОВЕ   ДЕРЕВО»

   Приготуйте в стакані 40% -ний розчин плюмбум ацетату  Рb(СН3СОО)2. Опустіть в розчин зроблену з цинкової пластинки ялинку. Зверніть увагу, як цинк витискує з розчину свинець. Свинець виділяється у вигляді дрібного чорного порошку (дрібнесеньких кристаликів), які згодом виростають у значно більші блискучі кристали (вони дуже гарні при електричному освітленні).

 МЕТАЛЕВИЙ «ЇЖАК»

  Змочіть у стакані (500 мл) кілька кристаликів станум (II) хлориду SnСl2∙2Н2O (7—8 г) концентрованою хлоридною кислотою (10 мл) і, добавивши 200 мл води, добре перемішайте розчин до повного розчинення солі. Кислота добавляється для запобігання гідролізу станум хлориду, який відбувається дуже легко.
    Занурте в цей розчин зроблений з очищеної цинкової пластинки невеликий кружечок. Досить швидко відбувається реакція витіснення з розчину олова цинком:   SnСl2 + Zn = ZnСl2 + Sn.

ВИГОТОВЛЕННЯ ЯЛИНКОВИХ ПРИКРАС

Хімія допоможе вам краще підготуватися до новорічного свята. Спробуйте самостійно виготовити ялинкові іграшки.
   Обмотайте шерстяними нитками виготовлені з дроту зірочки, корзинки тощо й занурте їх на кілька діб на ниточці у насичений розчин солі (алюмо-калієвого галуну або мідного купоросу). Кристалики, що осідають на нитках, розростаються, вкриваючи іграшки.

   «МОРСЬКЕ  ДНО»

«Морське дно» легко створити в банці, використавши для цього кристалічні солі і розчин метасилікату натрію Na2SiO3
  Налийте в скляну банку з плоскими стінками розведене приблизно в два рази розчинне скло. Внесіть у розчин кристалики різних розчинних у воді солей, наприклад: СоСl2∙6H2O або NiSO4∙7Н2O, FеСl2∙6Н20 або FеSO4 • 7Н2O, Аl2(SO4)3∙ 18Н2O, МnСl2∙4Н2O.
      Через кілька хвилин з кристаликів починаюсь виростати дуже красиві різнокольорові «водорості». Солі кобальту, нікелю, заліза (II), заліза (III), марганцю утворюють рослини відповідно рожевого, ізумрудно-зеленого, темно-зелеого, бурого, тілесного кольорів, а алюмінію — безбарвні «водорості».
  Осад має властивість напівпроникної плівки: вона пропускає воду тільки в напрямі до кристалика. Далі розчинення кристалика продовжується в своєрідному мішечку з напівпроникними стінками. Стінки цього мішечка під тиском рідини розриваються (в різних місцях) і утворюється нова плівка-осад. Кристалик солі ніби перетворюється в «кущик».

  ЯК  ЗАПАЛИТИ ЦУКОР?

Внесіть грудочку рафінаду у верхню частину полум’я спиртівки або газового пальника. Цукор не займається.
   Посипте поверхню грудочки твердою сіллю літію (LiСl, Li2СO3) або попелом від цигарки (у ньому є невелика кількість сполуки літію) і повторіть дослід. Тепер цукор займається голубим полум’ям.
   Сполука літію є каталізатором. Випробуйте як каталізатор цієї реакції також хром (III) оксид.

ПРИМХЛИВЕ ОБВУГЛЮВАННЯ ЦУКРУ

Насипте 40 г розтертого на дрібний порошок цукру в хімічний стакан місткістю 100 мл. Змішайте цукор з 3—4 мл води. Добавте до утвореної маси 20—25 мл концентрованої сульфатної кислоти (ρ = 1,84) і знову добре перемішайте масу скляною паличкою. Паличку не виймайте. Через кілька хвилин температура суміші підвищиться, суміш потемніє і утворюється пухка маса, яка виростає із стаканчика. Це – пористе вугілля.
  Його утворення пояснюється   дегідратацією цукру сульфатною кислотою:
                   С12Н22O11 = 12С + 1H2O.
Крім того, відбувається відновлення концентрованої сульфатної  кислоти   вугіллям
                     2H2SO4 + С = СO2 + 2SO2 + 2Н2O

 ВОГОНЬ МАЛЮЄ КАРТИНУ

Концентрованим розчином калій нітрату проведіть по фільтрувальному папері за допомогою пензлика хвилясту лінію. Початок лінії позначте олівцем. Коли папірець висохне, розпеченою дротинкою доторкніться до початку лінії. Жевріючий вогник випише накреслену вами лінію.
   У чому справа? При нагріванні калій нітрат розкладається, виділяючи кисень, за рівнянням:                                      2KNO3 = 2КNO2 + O2.

У місці розкладу солі папір звуглюється. За рахунок теплоти згоряння паперу відбувається розклад нових порцій калій нітрату, яким зроблено малюнок, і вогник поволі пересувається.



 «ФЕЙЄРВЕРК  НА  ПАПЕРІ»

Цей дослід подібний до попередніх. Проведіть розчином калій нітрату на фільтрувальному папері з однієї точки кілька зигзагоподібних ліній. Позначте цю точку олівцем. На другому боці паперу приклейте по ходу ліній пістони від іграшкових пістолетів, а також клаптики паперу з бенгальськими вогнями. Висушивши папір, доторкніться розпеченою дротинкою до позначки. По лініях просуватиметься вогник, один за одним вибухатимуть пістони й займатимуться бенгальські вогні.
   Склад бенгальських вогнів зеленого кольору: бертолетова сіль —35, барій нітрату — 53, сірка —1, каніфоль—11%;
червоного кольору: бертолетова сіль — 67, стронцій карбонат — 20, каніфоль — 13%.
   Усі компоненти суміші треба старанно подрібнити і змішати. Бертолетова сіль має бути чистою, бо навіть невелика кількість органічних домішок може спричинити при розтиранні вибух. Для досліду використовують невелику кількість речовини.

 «Діючий вулкан»

  Заповніть розтертим амоній дихроматом фарфоровий тигель на 15—20 мл. Поставте його на азбестовий лист. Нагрійте сіль з поверхні розпеченим у полум’ї газового пальника масивним металевим стержнем. Як тільки почнеться розклад солі, нагрівання припиніть. Далі реакція відбувається за рахунок теплоти цього екзотермічного процесу. Розклад дихромату амонію нагадує виверження вулкана. Зелена маса хрому (III) оксиду, що здіймається вгору, утворилася в результаті розкладу солі:

(NН4)2Сr2O7. = Сr2O3 + N2 + 4Н2O.

Нагріти сіль можна й іншим способом. Зробіть у ній невеликий «кратер». Помістіть у кратер жмутик вати, змоченої спиртом, потім підпаліть вату. Від теплоти згоряння спирту починається розклад солі

«Содова гадюка»

Потрібнопросіяний чистий сухий пісок (3-4 ст.ложки), 1 чайна ложкацукрової пудри, ¼ чайної ложки кухонної содиетиловий спирт (96%). В звичайну плоску тарілку гіркою насипаємо 3-4 ложки піску, робимо в гірці заглиблення (кратер). Окремо готуємо реакційну суміш: 1 ч.л. цукрової пудри, перемішується з ¼ ч.л. кухонної соди. Пісок просочується 5-6 столовими ложками етилового спирту. Реакційну суміш засипаємо в заглиблення, підпалюємо пісок. Через трохи часу на поверхні суміші з’являються чорні кульки, а в основі гірки чорна рідина. Коли майже весь спирт вигорить, з  піску повільно виповзає товста чорна «гадюка», в оторочці з догораючого спирту.



«Змійка»

Потрібно: таблетку сухого спирту, кілька таблеток глюконату кальцію (в аптеці). Скласти таблетки пірамідкою: сухе пальне внизу, таблетки глюконату зверху одна на одній. Підпалити. Через трохи часу «полізе» біла змійка.

«Вулкан»

Потрібно: пластилін, харчова сода,  столовий оцтет (9%), будь-який барвник (фукорцин, харчові барвники), рідина для миття посуду. Пластилін поділити на дві частини. Одна розкочується в підложку вулкана, інша – в його конус, частини зліплюються між собою. Важливо, щоб конус не протікав, перевірити пів склянкою води (загальний об’єм конструкції має бути приблизно зі склянку). «Вулкан» ставлять на тарілку чи піднос. Готують «лаву» - суміш рідини для миття посуду (1 ст. л.), сухої харчової соди (1 ст. л.), барвника. Цю суміш заливають у вулкан, а потім туди додають четвертину склянки оцту. Починається бурхлива реакція з виділенням вуглекислого газу. З жерла вулкану показується яскраво забарвлена піна.

«Підводні човни».

Потрібно: яйце, невелика картоплина, чиста вода, літрова банка, сіль. Яйце  (картоплину) покласти на дно банки, налити води, щоб накрило. Помітно, що «човник» важчий за воду, він лежить на дні. Вийняти човник, додати у воду 4 столових ложки кухонної солі. Розмішати. Покласти до банки човник назад. Він спливе на поверхню. Знову доливати воду. Знову почне тонути.

Хустинка, що не горить.

Потрібна: носова хустинка, силікатний клей, ацетон (можна етиловий спирт). Силікатний клей розвести з водою 1:10, розмішати. Добре змочити в отриманій суміші хустинку, відтиснути. Взяти хустинку за край пінцетом, змочити в горючу рідину (ацетон або спирт), швидко підпалити. Не треба гасити. Після згоряння отримуємо суху хустинку, яка легко відпирається у воді.

Квіти змінюють колір.

 Потрібно: паперові квіти, розчин фенолфталеїну, пульверизатор (оприскувач для квітів), розчин соди, розчин оцту. Білі паперові квіти рівномірно змочуються розчином фенолфталеїну, висушуються. Якщо їх бризкати з пульверизатора розчином соди, вони набуватимуть яскраво-малинового забарвлення. Якщо після цього їх побризкати розчином оцту, знову стануть білими.

Природні індикатори.

Чорничний сік (компот), буряковий сік, інші яскраво забарвлені рідини мають чітко різний колір в кислому (оцет) та лужному (сода) середовищі.Інтенсивність кольору залежить від концентрації розчину кислоти чи лугу (тобто, від показника кислотності середовища - рН).


Нитка, що не горить.

Потрібно: товста бавовняна нитка, наперед кілька разів просочена ропою кухонної солі та висушена. «Сувору» нитку (х/б) кілька разів просочують  концентрованим розчином солі, кожного разу добре висушують. У перстень (чи будь-який невеликий предмет з отвором) продягають цю нитку і підпалюють з одного боку. Нитка згорає, соляний корсет лишається.

Кока-кола.

Потрібно: півлітра неохолодженої кока-коли, 10 таблеток «Ментос». У високу склянку (можна посудину, зроблену з високої пластикової пляшки) наливається кока-кола, туди всипаються розколоті на шматки таблетки ментосу. Піна почне вискакувати зі склянки. Чим більше коли і води, тим активніша реакція.

Зміна кольору кока-коли. Додайте в неї соди.

Кока-кола чистить монети (очистка старовинного кладу). Знайдіть окиснені монети (можна й сучасні), опустіть на кілька хвилин у кока-колу, дістаньте блискучі.

Торбинка з монетами не горить.

Для цього краще підійдуть мідні монети радянської чеканки, якщо нема, можна спробувати з нашими «жовтими» монетами, в них є певна кількість міді). Загорніть монети у носову хустинку і нагрівайте на відкритому вогні сухого спирту (свічкою можна, але вона дуже коптить і вимазує усе кіптявою). Хустинка не загориться, оскільки у міді висока теплоємність, вона одразу вбирає тепло (ясно, що до певної межі).

Цікавий досдід в домашніх умовах



Практична робота №3. Дослідження фізичних та хімічних явищ.

Практична робота №4. Добування кисню

Лабораторний дослід. Ознаки хімічних реакцій

 Демонстрація. Виготовлення розчинів


7 клас
Метали і неметали
Чисті речовини та суміші                 

Розділення суміші:
відстоюванням
- фільтруванням
- випарюванням

Хімічні явища, їх ознаки
Дослідження фізичних і хімічних явищ



Антуан Лавуазье, відкриття кисню.
Склад повітря
Добування кисню з калій перманганат
у
Добування кисню з гідроген пероксиду
Добування кисню з калій хлорату

Добування кисню електролізом води 

Горіння сірки в кисні
Горіння магнію та фосфору у кисні
Горіння вуглецю
Горіння амоніаку в кисні
Горіння заліза в кисні




8 клас
Неорганічна хімія
                       9 клас
        Неорганічна хімія
Розчини. Розчинення речовин у воді
Розчини у природі та побуті
Електролітична дисоціація кислот
Реакції іонного обміну
Швидкість реакції. Чинники, що впливають на швидкість реакції. Природа реагуючих речовин
Електроліз розчину солі


       Органічна хімія
Горіння метану і вивчення його фізичних властивостей
Властивості бензену
Взаємодія етанолу з металічним натрієм
Взаємодія гціцерину з металічним натрієм
Якісна реакція на гліцерин

Якісні реакції на фенол
Якісні реакції на фенолу
"Срібне дзеркало"
Добування естерів
Дія солей на білок
Дія кислот на білок - денатурація білка


         10 клас
             Неметали
Хімічні властивості сульфатної кислоти
Добування амоніаку в лабораторних умовах
Добування амоній хлориду
Взаємодія нітратної кислоти з металами
Добування та властивості корбон (ІV) оксиду
Мінеральні добрива
              Метали
Взаємодія металів із розчинами кислот та солей
Взаємодія лужних металів з водою
Взаємодія кальцію з водою
Алюміній

Горіння заліза в кисні
Взаємодія заліза з сіркою



11 клас
Отримання штучного шовку - цікава полімерна реакція
Як виробляють синтетичну нитку
Виробництво шовку




Цікаві досліди в дома















Практична - Виявлення Карбону, Гідрогену в органічних речовинах




Якісна реакція на ненасичені вуглеводні






Взаємодія етилену з бромною водою



Немає коментарів:

Дописати коментар